Skip to main content
lndn

Podkast objavljen: 12. 4. 2023.

London Calling ili Guns of Brixton - Aleksandar Kocić i Jelena Visser prisećaju se svojih londonskih dana. A u nastavku emigrantskog serijala i priče o traženju posla i snalaženju u tuđini. 

brixton
Foto: Unsplash

Aleksandar Kocić i ja nastavljamo da se bavimo emigracijama iz bivše Jugoslavije i u svakoj novoj epizodi podkasta pokušavamo da bacimo svetlo na neki novi aspekt odlaženja, privikavanja i snalaženja i, integracije. 

Od naših prethodnih gostiju čuli smo da je aktivno znanje jezika prvi uslov za istinsku integraciju. Ne samo da ono pospešuje šanse za napredovanje u poslu, već pomaže da se novo društvo bolje razume - da se shvate običaji i pravila, naročito ona nepisana, i da se, ako ne baš sasvim uklope, onda da bar nađu neko udobnije mesto za sebe. 

Ali od čega, osim jezika, još zavisi da li će nam u toj nekoj novoj domovini, privremenoj ili trajnoj, biti udobno? Da li je to obavljanje posla u struci? Neki od naših gostiju bili su kategorični da su im uslovi za dostojanstven, stabilan i bezbedan život bili prvi i jedini razlog za napuštanje matične zemlje i da je to čime će se u novostečenim domovinama baviti, bar za prvo vreme, bilo mnogo manje važno. Oni koje je u inostranstvo odvelo stručno usavršavanje ili konkretna poslovna ponuda imaju verovatno sasvim drugačije iskustvo od onih koji su svoje zemlje napuštali bežeći od nepristojnih ponuda, nemaštine i iz bezbednosnih razloga, i odlazili tamo gde ništa nije imalo apsolutno nikakve veze s onim što je bio ceo njihov život samo jedno jutro pre. 

landn
Foto: Unsplash

Kole i ja smo živeli u više različitih zemalja pre nego što smo se manje-više skućili tu gde jesmo sada. On u Škotskoj, ja u Holandiji. I naši razlozi za odlazak iz Jugoslavije, odnosno, zajednice Srbije i Crne Gore, zemalja duboko u dezintegraciji, su bili različiti. Ja sam otišla pošto je muž 2004. dobio posao u Južnoj Africi, a Kole, pa, bitno ranije a u vezi sa početkom dezintegracije one prve velike domovine. 

kole
Aleksandar Kocić ispred zgrade BBC-ja u Londonu; privatna arhiva

Ono što nam jeste zajedničko je da su naše emigrantske istorije, pa i to ko smo i šta smo danas, duboko obeležene iskustvom života u Londonu. 

ja
Jelena Visser u Londonu; privatna arhiva

 

Soundcloud

Kad ste već ovde…

…mi bi da vas zamolimo za pomoć. Sa nama novinarima vam je kao sa lekarima: nekada mislite da smo uobraženi i arogantni, puni sebe, a onda se setite da vam ipak trebamo, da smo korisni. E, ali za razliku od lekara, mi koji pravimo ovaj podkast i sajt nismo na plati, ne radimo ni za državu ni za privatnika. Nama treba vaša novčana pomoć da bi mogli dalje.

Mi smo mala, neprofitna organizacija i verujemo u značaj objektivnog informisanja zasnovanog na činjenicama. Živimo u vremenu lažnih vesti i uvijene ili otvorene propagande i želimo da se tome suprotstavimo. Smatramo da je u ovom vremenu i tokom ove pandemije od presudnog značaja da se čuje glas stručnih i kompetentnih, onih koji znaju svoj posao i nemaju prikrivene motive. Mi nismo podložni političkim i komercijalnim uticajima i pritiscima. Nama niko ne govori o čemu i kako da govorimo.

Zato nam je potrebna vaša pomoć. Svaka vaša donacija puno nam znači - da pokrijemo troškove nabavke neophodne tehnike, postavljanja podkasta, održavanja sajta i promocije. I najmanja vaša pomoć znači nam mnogo. Od nas ćete dobiti godišnji izveštaj o utrošenom novcu. Možete da nam pomognete jednom ili na redovnoj, nedeljnoj ili mesečnoj osnovi. Možete da nam date jedan evro, dolar, funtu ili šta vam zgodno, a može i 100. Jednostavno je i ne oduzima puno vremena. Hvala!

Podrži Radio Karantin