Još samo nekoliko dana ostalo je do najvažnijih izbora na svetu, onih u Americi. Ankete pokazuju da je trka izuzetno neizvesna i da će rezultat najverovatnije biti veoma tesan.
Tim izborima prethodila je drama kakva se retko viđa u razvijenim demokratijama. Prvo je Donald Trump odbio da prizna poraz pre četiri godine i pozvao svoje pristalice na oružanu pobunu, pa je posle isti taj Trump postao prvi predsednik u istoriji koji je završio na sudu, gde je proglašen krivim. Onda je krenula serija incidenta i gafova njegovog rivala, aktuelnog predsednika Džoa Bajdena, uglavnom izazvana Bajdenovim godinama. E onda je neki klinac pokušao da ubije Trumpa, a Bajden se ipak povukao i u trku je ušla aktuelna potpredsednica Kamala Heris.
Kakav god da bude, imaće potencijalno velike posledice. Američko društvo je ozbiljno podeljeno i građanski sukobi nisu isključeni. A od ishoda izbora u velikoj meri zavisiće dalji tok ratova u Ukrajini i na Bliskom istoku, evropska bezbednost, kao i odnosi Amerike i Kine. Iako Balkan nije visoko na listi američkih spoljnopolitičkih prioriteta, ni tu neće biti svejedno ko ulazi u Belu kuću. Vidimo na primer da Srbija prilično otvoreno priželjkuje Trampovu pobedu i unapred sebi kupuje njegovu naklonost.
Aleksandar Kocić o svim ovim temama razgovara sa Edinom Mujkićem, vanrednim profesorom državne administracije i politike na Univerzitetu Kolorado u Kolorado Springsu.
"Kamala Heris dolazi kao alternativa fašizmu i to je to. Ona će kao bivši državni tužilac sebe okružiti ljudima koji znaju šta rade i to je najvažnije kada pričamo o izboru predsednika. Problem sa Trampom je da je to fašista i klasični populista. I za razliku od 2017. godine, on će se sada okružiti aparatčicima koji će mu govoriti "da" i klimati glavom i to je ogroman problem. Tramp stalno laže i uvek je žrtva. Klasični sastojak fažizma je da stalno budete žrtva", kaže profesor Mujkić.