Donald Trump se vraća u Belu kuću. Njegova pobeda je zapravo pobeda nacionalizma i populizma. Likovi poput Orbana, Putina ili Vučića su oduševljeni.
Zašto usred silnog nezadovoljstva liberalnim kapitalizmom gledamo uspon desnice i nacionalista? Zar to nije kontradiktorno?
Među akademicima i politikolozima vodi se žustra diskusija o tome šta su primarni uzroci rasta nacionalizma u Evropi, na koji se kalemi taj populizam koji je problematičniji, smatra Karlo Basta, profesor komparativne politike na Edinburškom univerzitetu. On navodi da je imigracija ključni argument onih koji nude stranke nacionalističke i populističke provenijencije.
„Razgrađivanje socijalnih država i uspon velikih ekonomskih nejednakosti počeo je još devedesetih godina prošlog veka kada se dešava i vrhunac tržišnog trijumfalizma. U prošlosti je kulminacija nejednakosti uglavnom završavala u potrazi za krivcima za time izazvane frustracije i ti krivci su mahom uvek bile manjine ove ili one vrste“, smatra Basta.
Mada je to naizgled kontradiktorno, ljudi se okreću nacionalistima, iako je krivac kapitalizam koji je podivljao – poslodavci koji nas izrabljuju, to što imamo sve manju sigurnost na poslu i što je sve manje socijalne države.
Profesor Basta kaže da su od osamdesetih godina stranke levog centra i levice prestale biti one političke opcije koje nude rešenje klasnih i ekonomskih problema. Tako je, recimo, bilo u Francuskoj osamdesetih godina kada su se stranke levice okrenule tržištu, a manje socijalnoj državi, kao i početkom devedesetih u Sjedinjenim Američkim Državama.
Aleksandar Kocić razgovarao je i o tome da, iako uglavnom ima negativnu konotaciju, nacionalizam može biti i liberalan i inkluzivan, poput onog u Škotskoj. Profesor Basta smatra da je taj škotski nacionalizam posledica političke namere, jer škotska nacionalistička parija nije želela da bude optužena za isključivost.
Kada je reč o populizmu, Basta navodi da se tu ne radi toliko o političkoj ideologiji već više o pristupu politici. On suprotstavlja dva kampa – s jedne strane narod koji je čist kao suza i s druge elitu koja je u suštini korumpirana i neodgovorna. Poput Donalda Trampa, populisti pokušavaju da uspostave direktnu vezu između sebe i naroda i zaobiđu postojeće institucije sistema, poput parlamenta i sudstva.