U poslednjoj emisiji Radio karantina za ovu godinu pričamo o prašini, ali ne onoj na radnom stolu ili podu, nego onoj galaktičkoj.
Gost Aleksandra Kocića je Vrščanin Darko Donevski, astrofizičar posvećen proučavanju galaktičke prašine koja nam puno govori o nastanku i evoluciji dalekih galaksija u svemiru. Darko je doktorirao astrofiziku i kosmologiju na Univerzitetu AIX-Marseille u Francuskoj, a angažovan je kao glavni istraživač velikog međunarodnog projekta "Dusty Giants" koji traga za poreklom prašine u ranom svemiru i radi na Državnom nuklearnom institutu u Varšavi.
Fokus Darkovih istraživanja su daleke galaksije nastale svega milijardu godina nakon Velikog praska. Kako kaže Darko, neki od tih grandioznih objekata su među najmasivnjim u celom svemiru, a poreklo njihovog jakog infracrvenog zračenja još uvek zbunjuje modernu nauku. Odgonetanje ovih fenomena Darkov istraživački tim vrši uz pomoć najvećih teleskopa kako na Zemlji, tako i u svemiru. Mnogi od tih teleskopa nalaze se na najekstremnijim mestima na Zemlji: u pustinji Atakama u Čileu, na vrhu vulkana Mauna Kea na Havajima, na Južnom polu, ili na planinama Sijera Nevade u Španiji. Darko Donevski je član međunarodnog tima koji je nedavno otkrio najdalje jato galaksija u kosmosu, a 2020. godine predvodio je prvo istraživanje koje je objasnilo poreklo prašine u ranim galaksijama u svemiru.
Čućete takodje kako se dobija pristup famoznim i moćnim teleskopima kao što je Nasin James Webb i šta su trenutno glavna pitanja koja okupiraju pažnju astrofizičara.