Skip to main content
my home

Podkast objavljen: 9. 7. 2023.

Da li je odliv mozgova problem u Srbiji i drugim zemljama bivše Jugoslavije? Za Radio karantin govori Milica Vasiljević Blagojević, profesorka Visoke zdravstvene škole u ​​Zemunu.

lego
Odliv mozgova iz Srbije i zemalja bivše Jugoslavije kao konstanta / Foto: Unsplash

Kada govorimo o emigraciji, potrebno je osvrnuti se na fenomen "odliv mozgova", odnosno odlaska najtalentovanijih ili najobrazovanijih u druge zemlje ili, što je takođe često, ali ne i toliko interesantno, u druge krajeve domovina. Da li Srbija i druge zemlje bivše Jugoslavije imaju problem odliva mozgova?

Nema sumnje da će obrazovani tražiti najbolje prilike za sebe tamo gde mogu da ih nađu, a za mnoge i van granica matične zemlje. S obzirom na to da su obrazovani, uglavnom im je lakše da odu jer svi žele gotove profesionalce. Da li je zato odlazak na studije u inostranstvo za mnoge zapravo ulaznica u novi život i novu zemlju? U novom Radio karantinu Aleksandar Kocić o tome razgovara sa Milicom Vasiljević Blagojević, profesorkom Visoke zdravstvene škole u ​​Zemunu.

mvb
Milica Vasiljević Blagojević 

U jednom svom naučnom radu posvećenom ovoj pojavi ona kaže da su posledice odliva mozgova dodatno pogoršanje položaja nerazvijenih zemalja i dalje smanjenje mogućnosti za njihov ekonomski razvoj, uz značajne finansijske gubitke, s obzirom na to da se država pojavljuje se kao glavni finansijer mladih stručnjaka u procesu njihovog školovanja. Procene, dakle, govore da je odliv mozgova koštao Srbiju 12 milijardi evra do 2015. S druge strane, dolazak mozgova poboljšava položaj razvijenih zemalja – jer tamo većina ljudi odlazi – i dodatno povećava njihov razvojni potencijal.

emm
Ekonomski motivi i sigurnija budućnost glavni razlozi za odliv mozgova / Foto: Unsplash

Prema istraživanju Instituta za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta u Beogradu, oko 5% ukupnog stanovništva Srbije emigriralo je devedesetih godina prošlog veka, a ogromnu većinu (91%) činili su mladi i sredovečni ljudi, uglavnom studenti i oni sa visokim obrazovanjem. Masovno iseljavanje nastavljeno je početkom 21. veka, a ključni razlog odlaska iz zemlje je teška ekonomska situacija. Odluka o odlasku iz zemlje kako bi se našao odgovarajući posao koji će pružiti više mogućnosti i lagodniji život nastaje tokom studija ili nakon diplomiranja, upravo kao posledica nemogućnosti zaposlenja. Pored čisto ekonomskih motiva, zapošljavanje u razvijenim zemljama uglavnom nudi unapređenje kvalifikacija, proširenje iskustva, sigurniju i bolju budućnost.

Srbija je, prema izveštaju Svetskog ekonomskog foruma iz 2011. godine, na drugom mestu u svetu po odlivu mozgova. Od 133 zemlje obuhvaćene istraživanjem, samo Gvineja Bisao gubi veći procenat visokoobrazovanih. Srbija je u tom periodu bila jedina evropska zemlja u kojoj je opadao broj visokoobrazovanih ljudi.

Gosti:
Milica Vasiljević Blagojević 
Soundcloud

Kad ste već ovde…

…mi bi da vas zamolimo za pomoć. Sa nama novinarima vam je kao sa lekarima: nekada mislite da smo uobraženi i arogantni, puni sebe, a onda se setite da vam ipak trebamo, da smo korisni. E, ali za razliku od lekara, mi koji pravimo ovaj podkast i sajt nismo na plati, ne radimo ni za državu ni za privatnika. Nama treba vaša novčana pomoć da bi mogli dalje.

Mi smo mala, neprofitna organizacija i verujemo u značaj objektivnog informisanja zasnovanog na činjenicama. Živimo u vremenu lažnih vesti i uvijene ili otvorene propagande i želimo da se tome suprotstavimo. Smatramo da je u ovom vremenu i tokom ove pandemije od presudnog značaja da se čuje glas stručnih i kompetentnih, onih koji znaju svoj posao i nemaju prikrivene motive. Mi nismo podložni političkim i komercijalnim uticajima i pritiscima. Nama niko ne govori o čemu i kako da govorimo.

Zato nam je potrebna vaša pomoć. Svaka vaša donacija puno nam znači - da pokrijemo troškove nabavke neophodne tehnike, postavljanja podkasta, održavanja sajta i promocije. I najmanja vaša pomoć znači nam mnogo. Od nas ćete dobiti godišnji izveštaj o utrošenom novcu. Možete da nam pomognete jednom ili na redovnoj, nedeljnoj ili mesečnoj osnovi. Možete da nam date jedan evro, dolar, funtu ili šta vam zgodno, a može i 100. Jednostavno je i ne oduzima puno vremena. Hvala!

Podrži Radio Karantin