Skip to main content
bibi

Podkast objavljen: 22. 6. 2021.

"Da postoji pravo i da osoba kao što je (republička javna tužiteljka Zagorka) Dolovac radi svoj posao, ova vlast bi pala kao kula od karata. Srbija je sada ono, kao kada banda lopova upadne da hara“, kaže za Radio karantin beogradska novinarka Biljana Lukić. 

 

Da li u duboko podeljenom srpskom društvu postoji potencijal za promene i da li je pandemija podstakla kod ljudi želju da se postojeće stanje menja ili ih je navela da budu oprezniji? Novinarka Biljana Lukić kaže za Radio karantin kaže da je saglasna sa ocenom da je najveći uspeh sadašnje vlasti  ubijanje nacije u pojam i relativizacija svega.

„Ne znam koliko se ljudi sećaju, ali kada je SNS došao na vlast, oni osim tih vlasnika pečenjara, autolimara, konobara, vozača, nisu imali jedan jedini relevantan kadar za bilo koju funkciju i onda su počeli da uvode demokrate i ko god je naišao. Sve to govorim zato što sam apsolutno sigurna da ovo nije ekipa koja može da proizvede bilo šta originalno, ali ono u čemu su carevi je da bezpogovorno sprovode zadatu agendu. Razni (režimi) su želeli da medijski porobe mase, ali nikome kao Vučiću to nije uspelo. I umesto popuštanja u medijima, mislim da je mnogo realnije da će, kao u Rusiji, da hapse opozicionare i u zatvor stavljaju javne ličnosti koje se protive vlasti“, kaže Lukić.

Lukić kaže da joj kod ove vlasti smeta veoma puno stvari, ali da je užasavaju nedostatak prava i pravde.

„Imali ste vi i ranije zloupotrebe, ali ste verovali da vam niko ne sme ništa, jer živite u zemlji u kojoj vladaju zakoni. I da možeš i da laneš i da radiš šta misliš da treba i da ti, ako ti ne kršiš zakon, niko ne može ništa. To sad više ne važi, sad ti mogu apsolutno sve ako hoće i ovo je meka diktatura isključivo zahvaljujući volji jednog čoveka. Da li će ona postati tvrda diktatura, ne zavisi ni od građana Srbije, ni od Evropske Unije, ni Amerike, ni Rusije, zavisi od toga da li će (Vučiću) da klikne u glavi i da kaže – ma, dosta bre više. Da postoji pravo i da osoba kao što je (republička javna tužiteljka Zagorka) Dolovac radi svoj posao, ova vlast bi pala kao kula od karata. Srbija je sada ono, kao kada banda lopova upadne da hara“, kaže Lukić.  

Lukić smatra i da je problem i što su ljudi zbog sitne koristi došli do toga da im ne smeta što nema pravde.

„Ono što mi se čini kao nerešiv problem u Srbiji je to što će ova današnja ekipa kupiti celu Srbiju i onda će biti potpuno nebitno da li ste na vlasti vi ili ja, Žika ili Mika, kada je sav novac, svo materijalno i industrijsko blago u njihovim rukama. Ne sumnjam da su krale vlasti pre 2012. ali ovi mehanizmi krađe po zakonu, otimanja po ustavu i svih tih fora koje su savladane do perfekcionizma su toliko uzele maha da se meni čini da ćemo mi živeti u državi koja je vlasništvo nekolicine ljudi“, ocenjuje Lukić.  

Biljana Lukić kaže da je tokom pandemije Srbija odreagovala kao i većina zemalja, kada su priče o političkim razmiricama u momentima kada postoji opasnost da ogroman broj ljudi izgubi živote, potpuno irelevantne.

„Bunta ima, želje za slobodom ima, samo u ovako dobro organizovanoj propagandi – Gebels bi joj pozavideo – ljudima je jako teško za šta će da se bore. Zato se sad okupljaju oko ovih ekoloških pitanja - tu ne možemo da se svađamo, jer je jasno da ćemo svi pomreti kad nam zagade vodu, vazduh, reke i sve ostalo. Kada bi mogao da se nađe način da se organizujemo oko toga da budemo slobodni, da oslobodimo Beograd kao prvu stepenicu u oslobađanju, jer je to neophodno ovom društvu“, kaže Lukić i dodaje da nije sigurna da je potencijal za promene u tome da se ljudi dignu zbog stvari koje ih direktno pogađaju.

„Istinu i neophodnost da svi postanemo bolji ljudi, da bi nam predstavnici bili bolji, mnogo malo ljudi želi da čuje. Veoma mali procenat stanovnika Srbije sprovodi demokratiju u kući. Od bazičnih stvari gde dete ne može da se izbori argumentima za neku stvar, koliko demokratije postoji u bračnim odnosima i onda kada vidite da od baze ne postoji želja i svest o značaju demokratije, nije čudo da nema želje da ona postoji i u društvu. Zato što bi demokratija podrazumevala da jednako poštujemo neistomišljenika, a mi smo naučili da na neistomišljenika idemo batinom“, kaže Lukić.

Ona kaže da, ipak, nije pesimista i da veruje da će se promene dogoditi prvo u glavnom gradu.

„Ja verujem da je Beograd reš pečen. Kombinacija Malog u prošlom mandatu i Vesića u ovom i njihovi destruktivni kvaliteti su toliko veliki da je ljudima preko glave. I za razliku od velikog dela Srbije, Beograd ima prostora za nesmetano informisanje i tu je ispranost mozga najmanja. Ukoliko se opozicione stranke organizuju da nam pruže bilo kakvu opciju koje se ne stidimo, Beograd će da padne. A onda će domina kreće da se ruši“, kaže Lukić. Dodaje da je srpsko društvo duboko podeljeno i ne isključuje mogućnost krvavih obračuna u zemlji.

„Zlodela su toliko velika da ljudi koju su u njima učestvovali znaju da posledice po njih mogu biti gadne i oni su tako krvoločni iz čistog straha. Na drugoj strani su ljudi krvoločni iz predugo skupljanog besa. Velike stvari su se u Srbiji kroz istoriju dešavale zbog bunta protiv nepravde. Sve to skupljanje besa onih koji su izvan kruga deljenja kolača bi mogao da rezultira loše i tu je opasnost da ove zamene još besniji“, kaže ona.  

Ceo razgovor sa Biljanom Lukić slušajte na našoj SoundCloud stranici preko linka ispod ovog teksta. Slušajte nas i na Apple Podcasts aplikaciji, na aplikaciji Deezer Srbija i platformi podcast.rs

Gosti:
Biljana Lukić
Soundcloud

Kad ste već ovde…

…mi bi da vas zamolimo za pomoć. Sa nama novinarima vam je kao sa lekarima: nekada mislite da smo uobraženi i arogantni, puni sebe, a onda se setite da vam ipak trebamo, da smo korisni. E, ali za razliku od lekara, mi koji pravimo ovaj podkast i sajt nismo na plati, ne radimo ni za državu ni za privatnika. Nama treba vaša novčana pomoć da bi mogli dalje.

Mi smo mala, neprofitna organizacija i verujemo u značaj objektivnog informisanja zasnovanog na činjenicama. Živimo u vremenu lažnih vesti i uvijene ili otvorene propagande i želimo da se tome suprotstavimo. Smatramo da je u ovom vremenu i tokom ove pandemije od presudnog značaja da se čuje glas stručnih i kompetentnih, onih koji znaju svoj posao i nemaju prikrivene motive. Mi nismo podložni političkim i komercijalnim uticajima i pritiscima. Nama niko ne govori o čemu i kako da govorimo.

Zato nam je potrebna vaša pomoć. Svaka vaša donacija puno nam znači - da pokrijemo troškove nabavke neophodne tehnike, postavljanja podkasta, održavanja sajta i promocije. I najmanja vaša pomoć znači nam mnogo. Od nas ćete dobiti godišnji izveštaj o utrošenom novcu. Možete da nam pomognete jednom ili na redovnoj, nedeljnoj ili mesečnoj osnovi. Možete da nam date jedan evro, dolar, funtu ili šta vam zgodno, a može i 100. Jednostavno je i ne oduzima puno vremena. Hvala!

Podrži Radio Karantin