Kako ste našli svog partnera ili kako ga tražite? Da li upoznavanje ide lakše u velikom gradu i koje su kulturološke specifičnosti dejta. Da li ste probali aplikacije tipa Tinder? I, da li znate ko je Keri Bredšo?
Amerikanci kažu da je dating ili traženje partnera u poslednjih deset godina postalo mnogo teže nego pre. To mahom misle žene. U istraživanju centra Pew od pre par godina većina onih koji su aktivno tražili partnera rekli su da nisu zadovoljni kako im ide. Žene više nego muškarci kažu da su imale negativna iskustva, da su ih na primer potencijalni partneri prilikom prvih susreta nepristojno dodirivali. Žene inače ceo ovaj poduhvat upoznavanja i izlaženja sa nepoznatom osobom vide kao nešto riskantnije od muškaraca. Sa druge strane, muškarci smatraju da nove tehnologije otežavaju, a ne olakšavaju pronalaženje partnera.
I žene i muškarci podeljeni su oko toga da li bi stupili u vezu sa nekim ko ne živi blizu njih ili je u velikim dugovima. Isto tako, polovina njih kaže da ne bi u vezu sa nekim ko je glasao za Donalda Trampa, ali samo četvrtina njih ne bi u vezu sa biračem Hilary Klinton. 86% Amerikanaca kaže da bi stupili u vezu sa nekim ko zarađuje manje od njih, ali skoro 100% kaže da bi u vezu sa onim koji zaradjuje puno više. I, što je možda najzanimljivije, polovina samaca kaže da ni ne traži partnera i da im je super ovako kako im je. Ako neko zna za slična istraživanja u balkanskim zemljama, neka javi.
Gošća Aleksandra Kocića u ovom Radio karantinu je profesorka novinarstva u Njujorku Mirjana Pantić, autorka knjige How (not to) be single in NYC. Njih dvoje razgovaraju o njenoj knjizi i kulturološkim specifičnostima traženja partnera u gradu koji nikada ne spava.
*Naslovna fotografija: Christian Lue, Unsplash